Sabian Stratus Promotional Cymbal Pack 14HH-16C-18C-20R
Product image 1
1 / 6
+1
Incredible value! Pack includes:
- 14" STRATUS hi-hat
- 16" STRATUS crash
- 18" STRATUS crash
- 20" STRATUS ride
You almost get the equivalent of a free 14" hi-hat!
The 14” hats deliver an articulate attack with a warm, semi dark spread. The medium light top and medium heavy bottom are the perfect combination for crisp, clear attack. The 16” and 18” crash models are quick and controlled with a lower tone and explosive attack. Their thin weight produces a quick decay with a deep tone that sits perfectly in today’s music. The 20” ride is articulate with a warm undertone that builds to a controlled wash and a strong clear bell. The medium light weight delivers a balanced combination of stick and a crashable undertone.
  • 14” hats have the perfect combination for crisp, clear attack
  • Thin weight crashes produces a quick decay with a deep tone
  • All the cymbals sit perfectly in today’s music
  • Ride’s weight delivers a balanced combination of stick and a crashable undertone.
  • TIMBRE - BRIGHT-MID
  • MATERIAL - B20
- 14" STRATUS hi-hat
- 16" STRATUS crash
- 18" STRATUS crash
- 20" STRATUS ride
  • TIMBRE - BRIGHT-MID
  • MATERIAL - B20
-65%
Description
- 14" STRATUS hi-hat
- 16" STRATUS crash
- 18" STRATUS crash
- 20" STRATUS ride