Gretsch Brooklyn Drumkit 20X14-8-10-12-14-16-18in - Natural
Product image 1
1 / 4
Gretsch Brooklyn Drumkit 20X14, 8, 10, 12, 14, 16, 18in - Natural Satin
Gretsch's ode to the great Phil Collins.
These aren't the exact sizes, nor is it the same shell material as Phil Collins used. Close enough.
Configuration:
20X14" bass drum
Concert toms in: 8", 10", 12", 14", 16", 18"
Shells: Maple/Poplar
Construction: 6 ply
Bearing edge: 30°
Tom Hoops: 302 Double Flanged
Finish: Satin Natural
Gretsch G5 double tom stands NOT included
Configuration:
20X14" bass drum
Shells: Maple/Poplar
Construction: 6 ply
Bearing edge: 30°
Tom Hoops: 302 Double Flanged
Finish: Satin Natural
-65%
Description